موزه مرسدس بنز ... نماد خلاقیت هلندی

 

 

اشتوتگارت - آلمان 2006-2001

 کارفرما :  DaimlerChrysler

مساحت ساختمان : 35000 مترمربع

برنامه ها: موزه ماشین، فروشگاه، رستوران، اداری، تالار کنفرانس

هندسه فریبنده وان‌برکل برای موزه، سازماندهی سازه‌ای و طراحی را به گونه‌ای ترکیب می‌کند که نتیجه آن یک بنای برجسته برای نگهداری تشریفاتی اتومبیلی افسانه‌ای ایجاد کند...!

به کار گرفتن مدل هندسی بر اساس سازماندهی سه پره پایه ریزی شده‌است؛ طرح اجرای ساختمان به این ترتیب است که پوسته‌هایی به صورت افزایشی از طبقه زیرزمین بالا می‌روند، در حالی که این پوسته ها حول آتریوم مرکزی به صورت مارپیچی حرکت می‌کنند.

a

تجربه موزه از نقطه‌ای آغاز می‌شود که بازدیدکنندگان از میان آتریوم میانی به طبقات بالاتر یعنی جایی که از دو مسیر اصلی می‌توان پیروی کرد حرکت می‌کنند و این حالت به همان ترتیب در حین پایین آمدن از میان ساختمان نیز آشکار می‌شود.

دیاگرام عمودی دارای دو مسیر اصلی است، یکی کلکسیونی شامل ماشین و تراکتور و دیگری شامل نمایش‌های تاریخی که اتاق‌های افسانه‌ای نام گرفته‌اند و این دو مسیر یکدیگر را در چندین نقطه قطع می‌کنند که این تقاطع‌ها بازدیدکننده را به تغییر مسیر وا می‌دارد.

b

موزه ی مرسدس بنز با نمایش بیش از 160 خودرو و 1500 نمایشگاهدر اشتوتگارد آلمان بنا گردیده است.

به گزارش ایسنا انتظار می رود این ساختمان كه از سوی "پن ون بركل"، معمار هلندی طراحی شده است، سالانه بیش از یك میلیون بازدیدكننده را جذب كند.

c

گویا هزینه ی ساخت بنای این موزه كه با سبكی فوق مدرن، جایگزین ساختمان قدیمی شده، حدود 192 میلیون دلار بوده است.

این موزه كه مساحتی حدود 16500 متر مربع دارد، مدلی از نخستین خودرو ساخته شده در جهان را كه از سوی كارل بنز طراحی شده بود به همراه اتوبوس ها، بنزها و آخرین مدل خودرو ویژه ی مسابقه را به نمایش گذاشته است.

افرادی كه از این موزه بازدید می كنند، با یك آسانسور، 42 متر از سطح زمین بالا می روند تا این نمایشگاه را از بالا ببینند.

مجله ی اشپیگل در این باره نوشت: بن ون بركل، معمار هلندی این موزه را براساس اصول پیشرفته ی معمول در ساخت پاركینگ خودروها ساخته است.

یك صد و10 هزار تن فلز و بتن در ساخت این موزه به كار رفته است تا جایی كه مقایسه ی این موزه با سایر موزه های خودرو آن ها را هم چون انبارهای ساده نشان می دهد

توضیح تكمیلی:

موزه جدید مرسدس بنز كه در مجاورت بزرگراه B14 در ورودی شهر اشتوتگارت قرار دارد، شامل فضای نمایشگاهی برای كلكسیون تاریخی مرسدس بنز (در بر گیرنده 160 ماشین) یك رستوران، بخش اداری و لابی می‌باشد. بازدیدكنندگان از موزه، از طبقات بالا تا پایین حركت می‌كنند. در جریان حركت در اتریوم، در یكی از سه آسانسور ملاقات كنندگان یك نمایش كلی از موزه را از طریق صفحات كامپیوتری مشاهده می‌كنند.آسانسورها مانند كپسولی هستند با یك شكاف بزرگ در سطح چشم ناظر كه بازدید كنندگان تصاویری از تاریخ مرسدس بنزراكه روی دیوارهای اتریوم نقاشی شده است را می‌بینند

از نقطه شروع در بالا، طبقه هشتم، افراد می‌توانند از طریق یكی از دو رمپ مارپیچی پایین بیایند،اولین زنجیره اتصال دهنده غرفه‌های راهنما مربوط به تاریخ مرسدس بنز و دومین زنجیره مربوط به كلسیون ماشین و كامیون است كه این دو مانند مارپیچ DNA درهم پیچیده شده‌اند و مستمراً همدیگر را قطع می‌كنند و این امكان را برای بازدید كننده به وجود می‌آورند كه مسیر خودش را تغییر دهد. اتاق‌های كلكسیون (غرفه‌ها) كه به صورت سن طراحی شده‌اند، نمایان هستند و با پنجره‌های طولی وسیعی احاطه شده‌اند.این غرفه‌ها به ترتیب زمانی چیده شده‌اند ولی این روند تاریخی انعطاف‌پذیر است و افراد آزاد هستند كه از محدوده‌های تاریخی عبور كنند و به طور كاملاً فردی و بصری جهت‌یابی نمایند. سازماندهی موزه یك چارچوب منطقی را پیشنهاد می‌كنند ولی افراد می‌توانند همین روند را دنبال كنند و یا بوسیله یك تصویر جذاب از این روند تاریخی منحرف شوند.

استراكچر موزه مرسدس بنز براساس trefoil یا سه پره است، استراكچر (سه پره) در قانون ریاضی شامل سه دایره هم پوشاننده است كه فصل اشتراك آنها یك اتریوم سه گوش را تشكیل می‌دهد.طبقات مدور حول اتریوم مركزی چرخیده اند كه به طور متناوب بصورت زوج و فرد تكرار می‌شوند.افراد ملاقات كننده خط لبه ساختمان را مانند یك ماشین زمان تعقیب می نمایند كه این مسیر از یك دیوار شروع شده و سپس در سقف ادامه یافته و بعد تبدیل به فضا می‌شود.The new Mercedes-Benz Museum Exterior View During the Day

The new Mercedes-Benz Museum Exterior View During the Day

The new Mercedes-Benz Museum Exterior View During Construction

The new Mercedes-Benz Museum Exterior View At Night

The new Mercedes-Benz Museum Exterior View At Night

d

e

نوشته شده توسط مرتضی اسماعیلی در یکشنبه یازدهم بهمن ۱۳۸۸ |